• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/161439557350361/?fref=ts
ONLİNE BİLET
 online bilet
Facebook Sayfamız
Website Translator
İyi Yolculuklar
İrtibat Telefonları

MERKEZ

 Tel. (0242) 331 40 81-82
 Fax(0242) 332 40 93
ŞÜBELER   
 
 Kumluca (0242) 887 53 54
 Finike     (0242) 855 11 92
 Demre (0242) 871 21 59
 Kaş    

 (0242) 836 36 77

 Kalkan  (0242) 844 24 66
 Fehiye  (0252) 612 04 99 - 05414024440
 Elmalı   (0242) 618 42 55
 Akcay  (0242) 629 21 56 
 Gömbe (0242) 831 50 20
KORKUTELİ (0242) 643 43 99
Yetki Belgelerimiz

Saat
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam78
Toplam Ziyaret622282

Gömbe

GÖMBE

 

 
  Bugüne kadar gizli kalmış, tarih ve doğa tutkunlarının keşfini bekleyen bir güzellik Gömbe. Antik çağ insanları "Komba" demiş bu efsaneler yaylasına. Artemis adına tapınak yapmış, ardından erken Hıristiyanlık dönemini yaşamış. Ne zaman ki Anadolu ereni Abdal Musa Sultan’ın yolu düşmüş buraya, keramet sahibi olmuş Gömbe’nin buz gibi suları. Bu keramet sürer gider günümüzde de.
  Yaklaşık bin metreden inen Uçarsu Şelalesi, her Hıdırellez’de Gömbe’ye akıyor, ekimden itibaren Fethiye’ye. Mistik görüşe göre bu olay Abdal Musa’nın, pozitif bilime göre de doğanın bir mucizesi. 
  Sahilden Gömbe’ye doğru yol aldıkça, yemyeşil çam ağaçlarının gölgesinde sürer yolculuk. Bir anda çamların yerini elma bahçeleri alır. Doruklardaki bu doku başdöndürücü güzellikte bir tablo oluşturur. Ardından kekik kokuları sarar etrafı. Ardıç ve sedir ağaçları boy göstermeye başlar yol boyu.
  Gömbe’nin nüfusu yaz aylarında artıyor. Sahilden gelenler, burada günlerce kalıp, tatil yapıyor. Ancak yöre dış turizme henüz açılabilmiş değil. İngilizler dışında bilen yok bu doğa cennetini. Kaş-Kalkan ve Fethiye’den gruplar halinde gelen ingilizler, Uçarsu Şelalesi ile Yeşilgöl’e gidiyorlar.
 Burası doğa tutkunları ya da Akdeniz’in kavurucu sıcağından kurtulmak isteyenlerin kaçış noktası. Gömbe bir yayla köyü. Ortasından dere akıyor. Kaş’ın merkez yaylası olan Gömbe, Hristiyanlık döneminde piskoposluk merkezi olarak önem kazandığı için, kilise kalıntılarını da görebilirsiniz. Yayla, Osmanlı döneminde de hayvan panayırıymış. Yayla köyündeki yörük yaşamı bugün de sürüyor. İyi cins elması kadar, armut ve cevizi de bol.

 

YEŞİLGÖL’E YÜRÜYENLER UÇARSU’YU YAKINDAN GÖRÜR

  Gömbe’nin herhangi bir yerinden başınızı kaldırdığınızda 3000 metre yükseklikteki Akdağ’ı göreceksiniz. Mayıs-eylül arasında Akdağ’ın zirveden patlayıp aşağı düşen ve Gömbe’den bile seçilebilen çağlayanı hemen seçeceksiniz. Yöre halkı eriyen kar sularının 60 metre yüksekten dökülmesiyle oluşan şelaleye Uçarsu diyor. 5-7 Haziran arasında düzenlenen şenliklerde yöreye gelenler Uçarsu’da dilek dileyip kurban kesiyor, sema törenleri ve folklor gösterileri yapıyorlar. Sonra da Tekke köyündeki Abdal Musa Müzesi’ni ziyaret ediyorlar. Yürüyüş meraklıları, Yeşilgöl’e gidiyor, böylece Uçarsu’yu daha yakından görebiliyorlar.

  Uçarsu Şelalesi’ne ulaşmak için, Çukurbağ köyü istikametine gitmek gerekiyor. Yol tebalası yok. Dere kenarındaki patikalardan şelaleye ulaşmak mümkün. Bu yolda arazi vitesli araçlar daha emniyetli. 7 kilometrelik patika yoldan sonra, şelalenin çıktığı yere 1,5 kilometre yürümek şart. Ancak, dik bir tepeyi aşmak gerekiyor. Uygun ayakkabısı olmayanlar için son derece tehlikeli. Bir krater gölü olan Yeşilgöl yaklaşık 50 dönüm büyüklüğünde. Suyunun rengi yeşil olduğu için bu adı almış. Piknik yapmak için de ideal bir mekan.

  Gömbe ile Elmalı arasında yer alan Kızlar Sivrisi çevresi de trekking, binicilik, foto safari ve dağcılık için uygun mekanlar. Bu bölgede sedir ağaçları çok güzel bir orman oluşturuyorlar.

ABDAL MUSA MUCİZESİ

   Abdal Musa, yerleştiği Teke Yarımadası’nda bölgeyi dolaşıyormuş. Fethiye yakınlarına geldiğinde, çobanlardan abdest almak için su istemiş. Ancak ona kimse su vermemiş. Yumru Dağı’na gelen Abdal Musa karşısına çıkan bir çobandan yine abdest almak için su istemiş. Çoban gidip pınardan doldurduğu suyu getirip ona vermiş. Burada namazını kılan Abdal Musa, çobanlara bir istekleri olup olmadığını sormuş. Abdest alması için su verdikleri ak sakallı pirin kim olduğunu bilmeyen çobanlar, "Bu pınar yaz aylarında susuzluğumuzu gideriyor. Ancak kışın taşıp seller oluyor ve tüm ekili alanlarımız zarar görüyor" diye yakınmışlar. Bunun üzerine Tanrı’ya dua eden Abdal Musa, "Bu pınar yazın Gömbe’ye, kışın da bir abdest suyunu çok görenlere gitsin" diye yakarmış. O zamandan itibaren, Uçarsu Şelalesi, 6 Mayıs Hıdırellez gününden itibaren Gömbe’ye, ekim ayından itibaren de Fethiye’ye akmaya başlamış. Bu nedenle, her Hıdrellez günü ülkenin çeşitli yerlerinden gelen binlerce Alevi, Uçarsu etrafında kurban kesip, dilekte bulunuyorlar.

Uçarsu’nun bu mucizevi yön değiştirmesi günümüzde de devam ediyor. Yöre insanları bunu Tanrı’nın bir mucizesi olarak değerlendirirken, pozitif bilime inananlar farklı açıklıyorlar. Yörenin jeolojik yapısı çeşitli üniversiteler tarafından incelendi. Bu mucizevi olayın sebebinin, killi ve çok farklı bir toprak yapısı olan bölgede, havanın soğumasıyla birlikte toprağın donması ve oluşan buz setlerinin, suyun yönünü değıiştirmesi olarak açıklandı.

NE YENİR

   Gömbe Kebabı, Gömbe Çöreği yörenin en ünlü yiyecekleri. Zirvelerden akan derelerin suyu buz gibi. Dere kenarlarındaki kır lokantaları kebap yemek için en ideal yerler.Gömbe kebabının özelliği gömbe yaylasında yetişmiş taze oğlak etinden taş oçaklarda çok ağır biçimde yayaş yavaş pişmesidir,mis gibi kokusu ve lezzetiyle damaklarınıza muhteşem bir tat bırakacaktır.Mutlaka tavssiye ederiz yapmayı unutmamanız gereken şey en az 2 saat önçeden siparişinizi vermeniz.

Antalya rent a car olympos Ayder otelleri

MYSTOR
 MYSTOR

 MYSTOR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar2.93392.9456
Euro3.32593.3392
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
25° 32° 25°
Foto Galeri